چطور یک نیروی مجرب استخدام کنیم؟ (قسمت سوم : نهایی کردن قرارداد)

چطور یک نیروی مجرب استخدام کنیم؟ (قسمت سوم : نهایی کردن قرارداد)

زمانی که از صحت ادعاهای متقاضی نسبت به تخصص و تجربه‌اش اطمینان حاصل کردید و حسن رفتار حرفه‌ای و رفتار او در محیط های کار قبلی‌اش را بررسی کردید، دیگر می‌توانید با خیال راحت نسبت به نهایی کردن قرارداد او اقدام کنید. نهایی کردن قرارداد به منزله دادن یک پیشنهاد رسمی به متقاضی و بحث در مورد حقوق و مزایای وی و همچنین بستن یک قرارداد رسمی فی‌مابین شما و متقاضی می‌باشد. برای این پروسه دانستن نکات زیر ضروریست :

1- یک بسته پیشنهادی آماده کنید. اطلاعات و مسائل مهم مانند حقوق اولیه، تاریخ شروع به همکاری، مزایا و آموزش‌های لازم را گردآوری کنید. در کمپانی‌های بزرگ معمولا این پروسه توسط مدیر بخش منابع انسانی مدیریت می‌شود و باید به تایید وی برسد. در کمپانی‌های کوچکتر این مساله توسط مدیر منابع انسانی، سوپروایزر یا مستقیما توسط رییس شرکت انجام می‌گیرید.

  • مطمئن شوید که یک پیشنهاد منطقی و البته منصفانه ارائه می‌دهید. نه فقط اینکه انصاف و حسن نیت خود را نشان دهید بلکه با متقاضی مذاکره کنید.

2- متقاضی را در جریان پیشنهاد خود قرار دهید. به محض اینکه پیشنهاد شما نهایی شد با متقاضی تماس بگیرید و شرایط استخدام و پیشنهاد خود را با وی در میان بگذارید و ببینید که او هنوز هم به کار کردن با شما مشتاق است یا نه. مذاکره در مورد بسته پیشنهادی شامل حقوق، مزایا، مرخصی، ساعات کاری باعث می‌شود که متقاضی با اشتیاق بیشتری بخواهد وارد تیم شما شود.

  • یک قرارداد کاری زمانی شکل می‌گیرد که شما به متقاضی پیشنهادی شفاهی ارائه دهید و او در کلام آن پیشنهاد را قبول کند. بنابراین اینکه از استخدام یک نفر کاملا مطمئن شوید، بسیار مهم است. در صورتی که با پیشنهاد اولیه شما موافقت نشود و مستقیم پای قرارداد بروید، متقاضی ممکن است خواهان انصراف از قرارداد باشد.
  • اگر یک متقاضی از پذیرش شغل مورد نظر شما انصراف داد، می‌توانید از لیست متقاضیانی که تهیه کرده‌اید، شخص دیگری را انتخاب کنید. فقط لازم است از صلاحیت وی مطمئن شوید و تمام فاکتورها را برای وی بررسی کنید.

3- برای چانه زدن آماده باشید. گاهی پیش ‌می‌آید که یک متقاضی به علت کم بودن سطح حقوق از پذیرش شغل مورد نظر امتناع بورزد. احتیاجات و دلیل عدم پذیرش قرارداد را از متقاضی جویا شوید. برخی از کمپانی‌ها ممکن است دست مذاکره کننده را باز بگذارند و مساله را با مدیر منابع انسانی یا مسئول استخدام حل کنند. برای کمپانی‌های بزرگتر، شخص مذاکره کننده باید در چارچوب موارد تعیین شده برای یک شغل خاص مذاکره کند و تمام مسائل خارج از این اِشِل حقوقی را با شخص بالاتر از خود هماهنگ کند.

  • مذاکره موث به معنای یافتن یک راه حل مشترک برای مسائل است. می‌توان نقص کم بودن حقوق را در دیگر مسائل مانند مرخصی‌ها، مزایا و امتیازات ویژه‌ای جبران نمود. این بسیار مهم است که شما انعطاف‌پذیر باشید و سعی کنید تا به نقطه مشترکی برسید که منافع هر دو طرف را تامین کند.

4- قطعی کردن قرارداد. پذیرش یک قرارداد بسته به نوع شرکت ممکن است رسمی یا غیررسمی باشد. برای بعضی از مشاغل پذیرش شفاهی و تعیین زمان شروع کار کافیست. کارهای رسمیِ نهایی کردن یک قرارداد شامل ارسال ایمیل پیشنهادی، دریافت ایمیل پذیرش کار توسط متقاضی، عقد قرارداد رسمی و حذف آگهی از رسانه‌هایی است که آن را منتشر کرده‌اید.

  • همیشه قرارداد را به صورت حضوری ببندید و هرگز قرارداد همکاری را از طریق ایمیل یا تلفن انجام ندهید.