چطور یک شغل مناسب پیدا کنیم؟ (قسمت سوم : مصاحبه موفقیت‌آمیز)

چطور یک شغل مناسب پیدا کنیم؟ (قسمت سوم : مصاحبه موفقیت‌آمیز)

بعد از پیدا کردن شغل مورد نظر و آماده کردن رزومه خود متناسب با آن شغل، درخواست خود را ارسال کنید. برای اینکه بهتر بتوانید این کار را نجام دهید و نتیجه مطلوبی بگیرید، لازم است نکات زیر را رعایت کنید.

1- توضیحات شغل را با دقت بخوانید. اولین قدم شما برای ارسال درخواست همکاری برای یک شغل اطلاع از کلیه جزئیات آن است. بخش توضیحات شغل را با دقت و حوصله بخوانید. روی وظایف، شرایط احراز و نیازمندی‌های آن شغل دقیق شوید.

  • برای مشاغلی که معیارهای آن را به صورت کامل ندارید، درخواست همکاری نفرستید. به عنوان مثال اگر به زبان اسپانیایی تسلط ندارید، برای شغلی که در توضیحات آن نوشته شده است " مسلط به زبان اسپانیایی" ، درخواست همکاری ارسال نکنید.

2- نکات کلیدی شغل را هایلایت کنید. دقت کنید که شغل مورد نظرتان روی چه چیزهایی فوکوس کرده است. برای مثال اگر برای شغل مارکتینگ رزومه ارسال می‌کنید، ممکن است به عباراتی مانند "تسلط بر دیجیتال مارکتینگ" ، "مسلط به سئو" و یا "مسلط به Google Analytics"  برخورد کنید. اطمینان حاصل کنید که به این عبارات هم در رزومه و هم در نامه همراه شما اشاره شده باشد.

3- اطلاعات خود را بازنگری کنید. بسیاری از سایت‌های کاریابی آنلاین و وبسایت شرکت‌ها و کمپانی‌ها از شما می‌خواهند تا مشخصات خود را به صورت آنلاین وارد کنید. قبل از اینکه دکمه ثبت اطلاعات را بزنید اندکی زمان بگذارید و با دقت تمام اطلاعات خود را بررسی کنید. این اطلاعات شامل رزومه و نامه همراه شما هم می‌شود. بهتر است اطلاعات شخصی خود را نیز بار دیگر مرور کنید و مهمتر از همه مطمئن شوید که اطلاعات تماس شما به درستی وارده شده باشد.

4- بدست آوردن مصاحبه حضوری. نتیجه تمام زحمات شما برای ارسال اطلاعات، رزومه و نامه همراه به مصاحبه حضوری ختم می‌شود. اگر از شما درخواست شد که در مصاحبه حضوری شرکت کنید، برای آماده شدن زمان بگذارید. مطمئن شوید که مثال‌هایی را برای تجربیات و کارهای قبلی خود آماده کرده‌اید و بدانید که در پاسخ به این سوال که "حضور شما چه کمکی به شرکت ما می‌کند؟" جواب خوب و درخور توجهی ارائه دهید. برای مثال می‌توانید اینگونه پاسخ دهید : " من می‌دانم که شما بدنبال یک نیروی تازه نفس و خبره برای افزایش فروش خود هستید. بسیار مشتاقم تا ایده‌های خودم را در ارتباط با  کمپین‌های فروش مستقیم، با شما در میان بگذارم. "

  • حرفه‌ای لباس بپوشید.
  • ارتباط چشمی برقرار کنید و محکم و با اعتماد به نفس صحبت کنید.
  • سروقت در جلسه حاضر شوید.

5- پیگیری کنید. اگر شما یک مصاحبه حضوری داشتید، می‌توانید بعد از مصاحبه از اینکه شما را برای مصاحبه انتخاب کرده‌اند در بوسیله ایمیل تشکر کنید. این کار باعث می‌شود که کارفرما دید بهتری از شما داشته باشد. می‌توانید متن ایمیل خود را به این صورت بنویسید : " از وقتی که برای مصاحبه امروز گذاشتید، صمیمانه متشکرم. من مایلم تا با شرکت شما بیشتر آشنا شوم و بسیار مشتاقم تا به عنوان عضوی از تیم شما فعالیت کنم. "

  • همچنین شما می‌توانید روند استخدام خود را پیگیری کنید. توجه داشته باشید که پیگیری شما نباید بیش از حد و آزاردهنده باشد. می‌توانید در یک ایمیل به این صورت روند کار را پیگیری کنید : " خواستم مطمئن شوم که شما اطلاعات بنده را دریافت کرده اید. اگر تمایل داشتید تا بیشتر در مورد کیفیت کار و تجربیات من بدانید خوشحال می‌شوم تا به سوالات شما پاسخ دهم."