چطور شغل مناسب پیدا کنیم؟ (قسمت اول : جستجوی موقعیت های شغلی)

چطور شغل مناسب پیدا کنیم؟ (قسمت اول : جستجوی موقعیت های شغلی)

شاید شما از شغل حال حاضر خود ناراضی باشید یا تازه فارغ التحصیل شده باشید و بخواهید برای اولین بار جایی استخدام شوید. بازار کار، بدون در نظر گرفتن سن یا تجربه شما می‌تواند بسیار بی رحم باشد. از اینترنت و جستجو در مشاغل باز کمک بگیرید. رزومه خود را متناسب با موقعیت شغلی و نیاز کارفرما ادیت کنید (منظور اینست که اگر اولویت یک کارفرما تخصص خاصی است و شما آن را بلد هستید در جایی بالاتر از دیگر تخصص های خود درج کنید تا بیشتر به چشم بیاید، مسلما هیچ گاه به شما توصیه نمی‌کنیم در رزومه خود مطلب کذبی درج کنید)  و برای تصدی شغل مورد نظرتان ارسال کنید. این پروسه ممکن است دلهره آور به نظر بیاید اما با تصمیم گیری صحیح و اجرای قدم به قدم مراحل زیر شما می‌توانید یک موقعیت عالی داشته باشید.

1- آنلاین جستجو کنید. بخش تبلیغات و منابع انسانی بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها موقعیت‌های شغلی خود را روی وبسایت‌های کاریابی یا وبسایت خودشان قرار می‌دهند. اگر شما بدانید که می‌خواهید برای کدام کمپانی کار کنید، وبسایت آن شرکت را نگاه کنید. احتمالا شما به بخشی برخواهید خورد که با عنوان "موقعیت های شغلی" یا "همکاری با ما" ثبت شده است. روی آنها کلیک کنید و موقعیت های شغلی در حال استخدامشان را مشاهده کنید.

  • همچنین شما می‌توانید از موتورهای جستجوی اختصاصی که برای مشاغل در نظر گرفته شده‌اند استفاده کنید. کلمات کلیدی، شهر و سایر خصوصیات مورد نظرتان را جستجو کنید. سایت‌های مثل www.jobs.com یا www.linkedin.com و یا www.jobilito.com سایت‌هایی از این دست هستند.
  • برای مثال اگر شما به دنبال شغل برنامه نویسی در شهر تهران هستید‌، می‌توانید بخش برنامه نویسی و شهر تهران را انتخاب کنید و سریعا موقعیت‌های شغلی که برای شما آورده می‌شود را بررسی نمایید.

2- از شبکه‌های مجازی استفاده کنید. شبکه‌های مجازی تنها برای تفریح و وقت‌گذرانی طراحی نشده‌اند. آنها می‌توانند به نحوی مطلوب شما را در راه پیدا کردن یک شغل مناسب یاری دهند. اگر می‌خواهید از طریق شبکه‌های مجازی به دنبال شغل بگردید باید یک پروفایل حرفه‌ای داشته باشید. از گذاشتن عکس‌های نامناسب برای آواتار پرهیز کنید. سعی کنید شکلی رسمی به پروفایل خود بدهید تا نظر کارفرما را به خود جلب کند.پروفایل کمپانی‌ها و سازمان‌های مطلوب خودتان را فالو کنید تا در جریان آخرین وضعیت استخدامی آنها باشید.

  • لینکدین: شما می‌توانید با استفاده از این سایت یک پروفایل حرفه‌ای بسازید. همچنین می‌توانید بیوگرافی خود را قرار دهید و با مراجعه به صفحات شرکت‌ها برای آنها رزومه خود را ارسال کنید.
  • توییتر: تعداد افرادی که از طریق توییتر بدنبال شغل می‌گردند روز به روز در حال افزایش است. اگر شما با توییتر آشنا باشید، می‌توانید کمپانی‌هایی که می‌خواهید را دنبال کنید و پست‌های آنان در ارتباط با استخدام را زیر نظر داشته باشید. همچنین می‌توانید از هشتگ‌های #استخدام ، #کاریابی ، #کار و #شغل و دیگر هشتگ‌های مرتبط با کاریابی استفاده کنید و در پست‌های این هشتگ‌ها بدنبال کار مورد علاقه خود بگردید.

3- از بانک اطلاعاتی مشاغل شهر خود مطلع شوید. هر شهر و استانی یک روزنامه مرتبط با آن استان دارد که مشاغل مختلف درون آن به صورت آگهی درج می‌شود. شما می‌توانید با جستجو در این آگهی‌ها کار مورد نظر خود را پیدا کنید.

4- شروع به ارتباط با دیگران کنید. با افرادی که در تخصص شما مشغول به کار هستند معاشرت کنید و شبکه‌ای از افراد هم تخصص خودتان را بسازید. اکنون زمان آن رسیده که با افراد جدیدی آشنا شوید. شروع به ارتباط با کسانی کنید که می‌توانند در زمینه جستجوی شغل برای شما کمکتان کنند. می‌توانید از جملاتی مانند "من تازه شروع به کار بازاریابی کرده‌ام و می‌خواستم ببینم آیا شما موقعیت شغلی مناسبی برای من سراغ دارید؟". اگر شما بتوانید یک سفارش از یک شخص متخصص در رشته خود داشته باشید رزومه شما به راحتی چند پله از دیگران بالاتر خواهد بود. افرادی که می‌توانند شما را به دیگران ارجاع دهند می‌توانند اساتید سابق، کارمندان سابق، افراد شاغل در شرکت‌های مورد نظر شما و اساسا هر کسی که تخصصی مشابه با تخصص شما دارد، باشند.

5- شغل مورد نظر خود را پخش کنید. فامیل و دوستان منبع خوبی برای پیدا کردن شغل هستند. ممکن است آنها شغلی سراغ داشته باشند که دقیقا متناسب با توانی شما باشد و شما از آن بیخبر باشید. تلفن را بردارید با آنها تماس بگیرید. بگذارید بدانند که به دنبال شغل می‌گردید تا اگر موقعیتی را یافتند که به درد شما میخورد شما را در جریان بگذارند.مطمئن شوید که حلقه دوستان و آشنایان نزدیکتان همگی می‌دانند که بدنبال یافتن شغلی مناسب هستید. این به هیچ وجه خجالت ندارد.

  • می‌توانید بگویید : "من دنبال یک شغل مناسب می‌گردم. اگه توی زمینه کاری من موقعیتی به گوشت خورد حتما منو در جریان بذار"

6- برنامه‌ریزی شده و منظم پیش بروید. داشتن یک برنامه پیوسته یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید انجام دهید. زمان را به ساخت یک برنامه منظم برای چگونگی روند جستجوی شغل، اختصاص بدهید. همینطور شما باید دقت کنید که برای یک شغل بیشتر از یک بار درخواست نفرستید. یک تقویم تهیه کنید و به صورت روزانه فعالیت‌های مرتبط با جستجوی شغل رو در آن یادداشت کنید. این کار باعث می‌شود که اشتباه نکنید. شما می‌توانید در این تقویم فعالیت‌هایی مانند جستجوی آنلاین، دسترسی به شبکه‌های مجازی، کار روی بهتر کردن رزومه، شرکت‌هایی که برای آنها رزومه ارسال کردید و در نهایت تعداد مشاغلی که شما در هفته برای آنها درخواست همکاری فرستاده‌اید را یادداشت کنید.